
Pēteris Apinis: Veselības pratība Latvijā, kā arī Pasaules veselības organizācijas un Donalda Trampa skatījumā
Sākumā – kas tā tāda Veselības pratība ir? Latvijā šo terminu, manuprāt, radījuši profesors Māris Baltiņš un profesors Dzintars Mozgis. Ar lielāko varbūtību viņi centušies labskanīgā latviešu valodā ieviest angļu terminu “health literacy”.
Lasīt vairākBrīvs no sāpēm, brīvs dzīvei!
Vai mūsdienās ir nepieciešama specializēta sāpju komanda, kas novērtē un kontrolē sāpes pēc operācijas? Vai tomēr pietiek ar regulārām stipru medikamentu injekcijām nodaļā un negulētām naktīm sāpju dēļ pēc operācijas?
Lasīt vairākRaimonds Elbakjans: kamēr vien elpošu, "Ghetto Games" būs!
Ko mums sola jaunā "Ghetto Games" sezona, "nra.lv" saruna ar "Ghetto Games" dibinātāju Raimondu Elbakjanu.
Lasīt vairākVIDEO. Rīgas Stradiņa universitātes rektors Aigars Pētersons par iespējām un nepieciešamību apmācīt skolotājus neatliekamajā palīdzībā un veselības pratībā stāsta Pēterim Apinim
Aigars Pētersons ir Rīgas Stradiņa universitātes rektors un profesors bērnu ķirurģijā, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, bijis 8. Saeimas deputāts. Kopš 2003. gada veselības mācība ir izņemta no skolu mācību programmām. Nav izdevies veselības mācību integrēt citos priekšmetos. Jaunu cilvēku veselības pratība Latvijā ir ievērojami sliktāka par šāda veida zināšanām citās Eiropas valstīs.
Lasīt vairākPēteris Kļava: "Mēs gribam, lai kāds mūsu vietā veido valsti, bet valsts esi tu"
“Es arī mokos, es arī raudu. Tie nav mani bērni, bet tas šausmīgi sāp,” jautāts, kā spēj savākties pēc daudzajām piedzīvotajām bērnu nāvēm, atbild Pēteris Kļava. “Mēs gribam justies viegli un laimīgi, bet dzīve to neļauj. Tāpēc es mācos. Mācos, lai saprastu, kā pasaule parādās manā prātā.”
Lasīt vairākVIDEO. Belēvičs stāsta par zāļu cenu reformas problēmām un zāļu nepieejamību
Guntis Belēvičs ir latviešu biofiziķis, ārsts, farmaceits, uzņēmējs un politiķis, bijušais Latvijas veselības ministrs un Saeimas deputāts. Zāļu tirgū notiek lielas lietas. Notiek tas, ko mē prognozējām pērn, ka Hosama Abu Meri “zāļu reforma” vispirms ķers vārgākos. Vissmagāk cieš atlikušās individuālās aptiekas.
Lasīt vairākRomualds Ražuks par veselības apmācību, veselības pratību un zinībām – kā sniegt palīdzību
LU docents, medicīnas zinātņu doktors Romualds Ražuks šobrīd pēta un docē civilo aizsardzību. Jautājums speciālistam – kā iemācīt Latvijas iedzīvotājiem pirmās palīdzības zināšanas – pārsiešanu, imobilizāciju, atsāpināšanu, šķidruma restitūciju, siltuma nodrošināšanu, barošanu uc. Kijevā, savulaik, NMPD mediķi uz ielām, paklājuši tepiķīti, apmācīja kijeviešus atdzīvināšanas pasākumu īstenošanā. Mācīja masāžu un elpināšanu uz manekena.
Lasīt vairākPandēmija, karš, politiskā neskaidrība – kā tas ietekmē mūsu psihisko veselību?
Sabiedrība joprojām izjūt paaugstinātu trauksmi, ko izraisījušas pēdējo gadu krīzes – Covid-19 pandēmija, karadarbība Ukrainā un neskaidrība politiskajā vidē. TV24 raidījumā “Dr. Apinis” RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docētāja un ģimenes ārste Līva Mača uzsvēra, ka šie faktori ir būtiski ietekmējuši gan pacientu, gan mediķu psihisko veselību.
Lasīt vairākVIDEO: “Īstenībā – veselība ir disciplīna!” Profesors Andrejs Ērglis atgriezies no militāro rezervistu kursiem un dalās iespaidos
Profesors Andrejs Ērglis ir pasaulē zināmākais latviešu zinātnieks, pasaulē augsti novērtēts un cildināts kardiologs, akadēmiķis, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents, azartisks un patriotisks cilvēks, divu izcilu dēlu tēvs un profesora Paula Stradiņa mazdēls. No 8. februāra līdz 1. martam profesors devās atvaļinājumā un piedalījās pirmajos Latvijas militāro rezervistu ziemas kursos Alūksnē.
Lasīt vairākVIDEO LATGALĒ. Aglonas kara muzeja īpašnieks, direktors un gids Valdis Tumovs izrāda muzeju Pēterim Apinim
Aglonas centrā, Daugavpils ielā 40. atrodas ekspozīciju zāle “OTRAIS PASAULES KARŠ”. Muzeja eksponātu izvietojums nav atbilstošs standartiem, muzeja apmeklētājs var gandrīz vai pieskarties katram ekspnātam. Muzejā var izjust auru, muzejs ir viegli skatāms, eksponātu ir daudz. Vairums eksponātu nākuši no Kurzemes, no Kurzemes katla.
Lasīt vairāk