img

Sabiedrības veselības aizsardzībā vakcinācija ieņem neaizvietojamu vietu. Tā ir efektīva, zinātniski pierādīta un sabiedrību kopumā aizsargājoša prakse, kas novērš smagu slimību uzliesmojumus un pat nāves gadījumus. “Vakcinācija nav nekas īpašs,” uzsver bērnu infektoloģe un Rīgas Stradiņa universitātes profesore Dace Zavadska. “Tā ir kā drošības josta – sākumā var šķist neērta, bet pasargā no daudz lielākām nelaimēm.”

Ģimenes vakcinācijas centrs – drošs punkts kartē

Ģimenes vakcinācijas centrs, kas darbojas Bērnu slimnīcā un šogad svin desmit gadu jubileju, ir izveidojies par Latvijā lielāko un uzticamāko imunizācijas speciālistu centru. Tajā tiek ne tikai veikta vakcinācija, bet arī sniegtas detalizētas konsultācijas gan vecākiem, gan ārstiem visā Latvijā.

“Centrs sniedz vairāk nekā 2000 ambulatoro konsultāciju gadā, kā arī aptuveni 500 konsultāciju stacionārā. Turklāt pēdējos gados aizvien biežāk mediķus konsultējam attālināti – e-pastā, lai pacientam nav jābrauc uz Bērnu slimnīcu. Ārsts apraksta situāciju, un mēs sniedzam atbildi – gan vakcinācijas ieteikumu, gan pamatojumu,” skaidro Zavadska. Šāda konsultāciju forma ne tikai paaugstina ārstniecības kvalitāti, bet arī veicina mediķu kompetenci imunizācijas jautājumos.

Sarežģītie gadījumi – vakcīnu nozīme riska grupās

Vakcinācijas nozīme īpaši uzsvērta bērniem ar veselības riskiem. Tie ir priekšlaikus dzimuši zīdaiņi, bērni ar hroniskām slimībām vai imūndeficītiem, kā arī bērni ar asiņošanas traucējumiem, piemēram, hemofiliju. “Priekšlaikus dzimušie bērni nav jāvērē pēc svara – viņiem aizsardzība nepieciešama vēl vairāk nekā laikā dzimušajiem, jo viņu imūnsistēma ir vēl nenobriedušāka. Un tas ir aplams mīts, ka jāgaida, kamēr ‘apveļas’,” skaidro Zavadska.

Tāpat bieži vecākiem rodas bažas par vakcināciju alerģiskiem bērniem. Profesore uzsver: “Šis ir mīts. Ir ārkārtīgi reti gadījumi, kad vakcīna nav ieteicama. Biežāk situācija ir tieši pretēja – bērnam ir nepieciešamas papildu vakcīnas, kuras ne vienmēr ietilpst valsts apmaksātajā programmā.”

Piemēram, vakcīna pret meningokoku – smagu bakteriālu infekciju – bieži ir papildus nepieciešama bērniem ar dažādām hroniskām slimībām. Ģimenes vakcinācijas centrs regulāri iesniedz Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam argumentus, lai arī šīs vakcīnas tiktu apmaksātas valstiski.

Mātes un bērna aizsardzība – vakcinācija grūtniecības laikā

Svarīga imunizācijas mērķgrupa ir grūtnieces. “Kad topošā māmiņa saņem vakcīnu pret garo klepu, difteriju un stingumkrampjiem, viņa nodod antivielas bērniņam. Tas ir pirmais ‘drošības spilvens’ mazulim, kurš vēl nav spējīgs izveidot pats savu imunitāti,” stāsta Zavadska.

Tāpat tiek rekomendēta vakcinācija pret gripu, jo smaga gripas forma var radīt priekšlaicīgas dzemdības. Vakcīna pret Covid-19 grūtniecības laikā arī primāri aizsargā nedzimušo bērnu. “Šīs vakcīnas Latvijā tiek apmaksātas no valsts budžeta – tās ir drošas un rekomendētas visā pasaulē.”

Sabiedrības izpratnes trūkums – zināšanu vakuums

Viena no būtiskākajām problēmām, kas kavē vakcināciju, ir sabiedrības zināšanu trūkums un mītu ietekme. Kā uzsver Zavadska, “pirms 30 gadiem vakcinācijas jomā Latvijā bija zināšanu vakuums. Arī mediķiem mācīja maz. Ja cilvēkam nav zināšanu, viņš viegli kļūst uzņēmīgs pret mītiem.”

Viņa uzsver, ka sabiedrība bieži nesaprot vakcīnu izraisītās vieglās reakcijas – piemēram, nelielu temperatūru vai sāpes injekcijas vietā. “Mēs saprotam, ka, lietojot medikamentus pret smagām slimībām, būs blaknes. Taču, kad veselam cilvēkam dod vakcīnu un parādās neliela reakcija, tas šķiet biedējoši. Mums ir jāmāca, ka vakcinācija ir normāla profilakses sastāvdaļa – gluži kā zobu mazgāšana.”

Vakcinācija ceļotājiem – plānot pirms iekāpšanas lidmašīnā

Ceļojot uz attāliem reģioniem, vakcinācija bieži ir tikpat svarīga kā pase. “Uz Eiropu ceļojot, Latvijas bērnu vakcinācijas kalendārs ir pietiekams, taču dodoties uz Āziju, Āfriku vai Dienvidameriku, ir jādomā par A hepatītu, trakumsērgu, holeru, tīfu vai pat dzelteno drudzi,” skaidro Zavadska. Viņa uzsver: “Ja cilvēks ir sakrājis naudu ceļojumam, tad jāatrod iespēja arī vakcinācijai – tas ir ieguldījums veselībā.”

Visām Eiropas Savienībā atzītajām vakcīnām jābūt pieejamām arī Latvijā, un Ģimenes vakcinācijas centrs šo nodrošina. Ceļotājiem sastāda personalizētu vakcinācijas plānu, balstoties uz galamērķi un aktivitātēm.

Pieejamība un informācija – galvenie soļi pretim drošībai

Ikviens var pieteikties vakcinācijas konsultācijai. Ja vakcīnas tiek veiktas pēc valsts kalendāra, ar ārsta nosūtījumu tās ir bez maksas. Grūtniecēm pietiek ar Mātes pasi. Maksas pakalpojumi ir papildu vakcinācija un ceļotāju vakcinācija. Ģimenes vakcinācijas centrs arī regulāri publicē informāciju vietnē www.veselapasaule.lv, kur pieejami skaidrojoši materiāli vecākiem un mediķiem.

“Vakcinācija ir veselības drošības josta,” atgādina profesore Zavadska. “Tāpat kā mēs neizbraucam uz šosejas bez jostas, arī dzīvē mums vajadzētu sevi pasargāt no infekcijām. Tas ir vienkārši, droši un efektīvi.” Zināšanas, uzticēšanās un valsts atbalsts – tie ir stūrakmeņi, lai sabiedrība kļūtu veselīgāka un drošāka pret nākotnes izaicinājumiem.