
Skats no simulāciju meistarklases
Foto: Aija Kinca, Latvijas Televīzija
Lai apvienotu civilās un militārās medicīnas pieredzi, piektdien, 16. maijā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) pulcējās vairāk nekā 350 mediķi no Latvijas, Lietuvas un Ukrainas. Tā ir līdz šim Baltijā vērienīgākā starpdisciplinārā konference par politraumām. Līdztekus ārsti un māsas savas prasmes varēja pārbaudīt simulāciju meistarklasē, jo gatavību krīzei var panākt, tikai mācoties.
Pacients uz galda nav īsts, taču mediķu rīcība ir tieši tāda, kā tad, ja šeit gulētu avārijā cietis vai sašauts cilvēks. Simulāciju meistarklase ļauj padziļināt zināšanas. Politraumu komanda RAKUS darbojas 24 stundas diennaktī un visas 365 dienas gadā. Ārstus RAKUS māca bijusī kolēģe, kura strādā Dānijā.
"Gribam iedrošināt dalībniekus – dot viņiem drošu vidi kļūdīties, lai pēc tam varam kļūdas apspriest. Izrunāt, lai šīs kļūdas neatkārtotos.
Jo simulācija ir vislabākais veids," saka anestezioloģe no Dānijas Jekaterina Jagodzinska-Peškova.
RAKUS valdes loceklis, galvenais ķirurģijas speciālists Haralds Plaudis uzsver, ka tas ir komandas darbs. "Tas ir vissarežģītākais, viskritiskākais. Un tas, kas nācis klāt, – kara tuvums, lai gan tie ir tūkstoši kilometru, bet jau kopš 2014. gada mēs šos Ukrainas kara konfliktā ievainotos saņemam, un, protams, tagad mēs viņus saņemam ar lielāku intensitāti un lielākā skaitā. Latvijā nav militārās medicīnas, Latvijā ir civilā medicīna, bet mums ir jābūt gataviem jebkādām situācijām," norāda Plaudis.
Ar karu un karā gūtajām politraumām RAKUS sastopas regulāri. Ar autobusiem, kas atved karā cietušos. Tieši tāpat sākumā bija Kijivā, skaidro anestezioloģe no Ukrainas.
"Mēs arī sākumā Kijivā redzējām ievainotos karavīrus un pacientus autobusos. Viņus veda pie mums. Diemžēl jūs nekad nevarat zināt, kā tas izvērtīsies.
Tagad mums ir ne tikai karavīri, kas cietuši, bet arī civiliedzīvotāji – sievietes, sirmgalvji, bērni. Un jebkuram no viņiem var būt politrauma, tāpēc šis kongress ir, lai dalītos ar pieredzi un visi varētu sagatavoties. Mediķi ir izdeguši. Īpaši tie, kuri strādā evakuācijā. Bez brīvdienām un atpūtas, viņi strādā bez apstājas. Mums trūkst mediķu, īpaši māsu," saka anestezioloģijas profesore no Ukrainas Olena Homenko.
Tāpat ar savu pieredzi šajā dienā dalās lietuvietis, kurš vairākus mēnešus strādāja kara hospitāļos Ukrainā.
"Es braucu no vienas slimnīcas uz otru, no Kijivas uz Ļvivu, Odesu, Harkivu un Mikolajivu, uz kara hospitāļiem. Viņi veic daudz pārliešanu un zaudē asinis. Mēs palīdzējām izgudrot, kā šīs asinis taupīt. Tur vajag gan tehnoloģijas, gan risinājumus," teic klīniskais hemostāzes speciālists no Lietuvas Juliuss Ptašeks.
Simulāciju meistarklase.Foto: Aija Kinca, Latvijas Televīzija
RAKUS anestezioloģijas galvenais speciālists Oļegs Šuba stāsta, ka, apzinoties visus šos globālos notikumus, viens no mērķiem ir starpdisciplinārā konferencē apvienot no visas Latvijas speciālistus, apmainīties ar pieredzi.
To, ka šāda pieredzes apmaiņa ir akūti nepieciešama, apliecina arī fakts, ka daudzo dalībnieku dēļ nācās slēgt pieteikšanos. Jo gribētāju bija vairāk nekā vietu Gaiļezera zālē.